زن یکه شلوار جین زنانه جین وست را به عنوان فرش در خانه اش استفاده کرد

مترادف با تصویر کلاسیک شلوار جین زنانه جین وست نیلی یکی از قدیمی ترین رنگ هایی است که در رنگرزی پارچه استفاده می شود و مسئول رنگ آبی نمادین است. فرموله شده از رنگ ارگانیک با سایه آبی متمایز؛ نیل در اصل از هند (جایی که نام آن را گذاشته اند) در دوران یونانی و رومی تولید و صادر می شد.

یک رنگ طبیعی که از برگ‌های گیاهان خاص استخراج می‌شد، این فرآیند از نظر اقتصادی مهم بود زیرا رنگ‌های آبی زمانی کمیاب بودند. این گیاه که در اصل از گیاهی به نام indigofera tinctoria ساخته می‌شد، به کالایی بسیار ارزشمند تبدیل شد که باعث شد صادرکنندگان ایرانی، شامی و یونانی مالیات‌های سنگینی را وضع کنند.

به این ترتیب، این رنگ آبی کلاسیک به یک لوکس نادر در اروپا تبدیل شد. تنها پس از اینکه کاشف پرتغالی واسکو داگاما در سال 1497 مسیر دریایی به هندوستان را کشف کرد، ایندیگوفرا تینکتوریا وارد بازار سایر مستعمرات شد.

واردکنندگان اکنون می توانند از عوارض سنگین تحمیل شده اجتناب کنند و در نتیجه، استفاده از نیل در تولید پوشاک اروپایی به میزان قابل توجهی افزایش یافت. در سال 1865 شیمیدان آلمانی آدولف فون بایر شروع به کار بر روی سنتز نیل طبیعی کرد.

او سرانجام در سال 1883 موفق به انجام این کار شد و راه را برای اولین تولید انبوه صنعتی نیل مصنوعی در سال 1897 هموار کرد. نیل مصنوعی که به طور قابل توجهی ارزان تر بود، به دلیل ماندگاری بیشتر رنگ که ماندگاری و دوام را ارائه می داد، قابل اعتمادتر بود.

لوی اشتراوس در جریان «هوش طلا» در کالیفرنیا در سال 1853 به سانفرانسیسکو نقل مکان کرده بود تا یک شعبه غربی از تجارت کالاهای خشک خانواده‌اش را راه‌اندازی کند. او یک مهاجر آلمانی به ایالات متحده آمریکا بود و در سال 1851 به نیویورک رفت تا با برادرش کار کند.

لوی محصولات زیادی را فروخت. یکی از آنها یک پارچه پنبه ای محکم وارداتی، جین بود. یکی از مشتریان او خیاطی به نام جیکوب دبلیو دیویس بود. دیویس که اصالتاً اهل رنو، نوادا بود، پارچه جین Levi’s را برای تجارت خود خریداری کرده بود، جایی که اقلام ناهموار مانند چادر، پتوی اسب و روکش واگن تولید می کرد.